Pred dnevi smo se potepali po Prirodoslovnem muzeju v Ljubljani, kjer domuje velikansko mamutovo okostje in mlada Leonora. Trenutno se pod isto streho skriva še kupica lutk, gruča kristalov in razstava o evoluciji, namenjena predvsem malčkom.
No, ker mene navadno zanimajo dinozavri preteklih deset, dvajset let mi je v "kraški jami", kjer domuje človeška ribica, v oko padel zaslon z interaktivno predstavitvijo le te.
Že od daleč predstavitev deluje dokaj retro, ko pa sem v špranji med predstavitvenim panojem in zaslonom opazil napis "iMac" mi je bilo takoj jasno, da mora biti multimedija res zelo stara. Poslednji iMac s klasičnim katodnim zaslonom (iMac G3) je bil izdelan leta 2003, tako, da tale primerek v muzeju opravlja svoje že vsaj dobrih enajst let, predstavitev, ki jo pridno vrti vsak dan je pripravil profesor dr. Matija Gogala.
eden izmed redkih iMac G3 touch |
Doma sem se lotil raziskovanja in ugotovil, da iMac z zaslonom na dotik sploh ni bil nikoli narejen v podjetju Apple, ampak ga je nadgradilo nemško podjetje Elo Touch Solutions, zadnji naj bi bili dobavljen v decembru 2001, kar pomeni, da je tale primerek star najbrž blizu štirinajst let! Upam, da bo po opravljeni službi dobil svoje mesto v Muzeju računalništva.
Črka "i" pred Mac označuje "Internet", je bil prvi računalnik, katerega je Apple tržil kot "Internet Ready" - pripravljen za Internet, imel je vdelan modem, vdelano mrežno kartico, USB priključke, vse skupaj je bilo z matično ploščo stisnjeno kar v prozorno barvito ohišje monitorja. Bil je vrhunec industrijskega oblikovanja (vsaj če ohišje primerjamo z dolgočasnimi PCji iz tedanjega časa), priljubljenost modela je podjetju omogočila počesano okrevanjem pred skorajšnjim finančnim zlomom.
Predstavnik "mavrične" družine iMac G3 (Photo credit: Wikipedia) |
Predstavitev iMac-a v maju leta 1998
Povezave:
- www.shrineofapple.com (odlične fotografije iMac G3)
- Macintoshevih 30 let (članek na jabolko.org)
Ni komentarjev:
Objavite komentar